تبلیغات
صمیمانه های یک دانش آموز | مرکز شکل دهی بوم کار - احترام گذاشتن به دیگران

درباره سایت

باسلام و عرض ادب همه ی ما می دانیم .. گرامی ترین حَسَب، اخلاق نیکو است.» حسب انسان را اخلاق او تعیین می کند و گرامی ترین نژاد، نسب، حسب و هویت انسان «حسن خلق» اوست که همواره او را همراهی می کند.
آنچه می بایست در مدارس کشور ما صورت پذیرد ،ایجاد روحیه و فرهنگ تعامل پذیری با یکدیگر و تحمل افکار و اعتقادات دیگران است. در صورتی که دانش آموزان ،معلمین و حتی اولیاء بتوانند این فرهنگ را در دانش آموزان و در محیط آموزشی نهادینه سازند،در آینده افرادی انتقاد پذیر و با روحیه تعامل بیشتر و ارتجاع پذیر خواهیم داشت. در سال تحصیلی اخیر همانگونه که واقفیم رئیس جمهور محترم پرسش مهر را طوری عنوان کرد که به بررسی این موضوع پرداخته شود. با توجه به وضعیت دنیای کنونی در کشور ما می بایست دانش آموزانی تربیت شود که در دنیای آینده بتوانند ارتباط کامل و دقیقی با دنیای پیرامون برقرار سازند. چرا که آنان دولتمردان آینده کشور هستند و آینده کشور به دست آن هاست. در صورتی که بتوانند از روحیه تعامل و احترام به یکدیگر برخوردار شوند از آینده مطمئنی در کشور برخوردار خواهیم بود.

بایگانی

نویسندگان

تصاویر برگزیده

آمار بازدید

  • بازدید کل:5

  • بازدید امروز:5

  • بازدید دیروز:1

  • بازدید ماه قبل:61

  • بازدید این ماه:2

  • تعداد مطالب:

  • نویسندگان:

صمیمانه سنجhttp://s3.picofile.com/file/8369610542/74.png
>

احترام گذاشتن به دیگران

کرامت انسانی فرهنگ صمیمانه ایهر انسانی برای خود احترامی قائل است . زمانی كه به عقاید ،كارها وسلیقه های افراد در حد ومحدوده خودشان احترام بگذاریم وسعی نكنیم همیشه در پی رد كردن آنها برآییم دیگران ما را به رسمیت می شناسند چرا كه مردم عادتا با كسی كه به آنان احترام بگذارندونسبت به ایشان ابرازتوجه وقدردانی كنندانس والفت می گیرندپس برای جلب مردم آنچه می خواهند باید به آنان بخشید . بدیهی است كه مردم برای دوستی ورزیدن با افراد مال و منزل نمی خواهند بلكه صرفاً خواهان احترام و بزرگداشت خود از سوی آنان می باشند . چرا كه مردم خود را دوست دارند و هر كس برای خودش جهانی دارد مملو از آراء وعقاید و نظرات متعددی كه همین عقاید انسانها رااز هم جدا می كند و دنیای هر فردی برای خودش محترم است پس كسی كه به آنان احترم بگذارد و به عقاید آنان توجه نماید . دوست می دارند وكسانی را كه عقاید آنان را نادیده گرفته و به شخصیت آنان احترام نمی گذارند نزد آنان هیچ محبوبیتی ندارد .

ممكن است بپرسید چگونه به مردم احترام بگذاریم ؟ چگونه نشان دهیم كه به آنان توجه داریم ؟

جواب اینكه همان طور كه بیان شد هر انسانی دارای خصلت یا رفتار و با عقیده و بعدی است كه شایسته ستایش و تمجید است وظیفه ماست كه این جنبه های خوب را بیابیم و او را به سبب داشتن آنها تمجید نماییم . و اگر هم قصد داریم به رد و اصلاح رفتار و افكار كسی بپردازیم باید از راه مناسبی استفاده كنیم . درابتدا باید به جنبه های شخصیتی طرف مقابل تا حدودی آگاه شویم ظرفیت او را بسنجیم و آرام آرام او را به اشتباهی آگاه سازیم و در صورت نیاز راه مناسب را به او پیشنهاد كنیم . در اینجاست كه او را از قصد و نیت نوعدوستی خود آگاه كرده و خود را برای محبوبیت آماده می كنیم .

نكته دیگر كه دراین زمینه باید توجه كنیم این است كه احترام به انسانها را نامشروط جلوه دهیم . احترام نامشروط به این معناست كه اگر تصمیم گرفتیم با فردی كه خطایی از او سرزده و یا باعث نا راحتی ما شده است برخورد كنیم قادر باشیم درحین برخورد همچنان وی را یك انسان ارزشمند و قابل احترام بدانیم و این احساس را به او منتقل كنیم چنین عملی سبب شكل گیری یك رابطه صمیمی ، ایمن و اثر بخش می گردد .1

نتیجه آن كه برای بدست آوردن محبوبیت در نزد دیگران وجذب قلوب دیگران باید بیاموزیم كه چگونه ، خواه در مسائل كوچك و كم اهمیت و خواه در مسائل بزرگ و پراهمیت به مردم احترام بگذاریم و این محبوبیت حاصل نمی شود مگراینكه :

☼ به همگان احترام بگذاریم و هیچ فردی را كوچك نشماریم .

حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند : مردم یا برادر دینی تویند ویا در آفرینش همانند تو هستند .

☼ فروتنی و پرهیز از تكبر

☼ داشته های مردم را ناچیز ودست كم نگیریم . نباید دانش خود را زیاد پنداشت و دانش دیگران را اندك و بی ارزش ، حتی اگر دانش بسیار یا ثروت فراوان و یا صفاتی داشته باشیم كه دیگران از آن بی بهره اند .

☼ همان طوركه دوست داریم دیگران به ما احترام بگذارند ما نیز همان گونه به آنها احترام بگذاریم . چرا كه وقتی انتظار احترام از مردم داریم باید به آنها احترام بگذاریم آن گونه كه آنها دوست دارند .

احترام گذاشتن در سیره و روایات:

در احادیث پیرامون چگونگی احترام نهادن پیامبر اكرم (صلی الله علیه) به مردم و مظاهر آن نكات جالبی بیان شده است كه به طور خلاصه می توان گفت : آن حضرت به هیچ كس با انگشت خود اشاره نمی كرد بلكه با تمام دست اشاره فرمود : هر گاه كسی در كنارش نشسته بود و با ایشان سخن می گفت تنها چهره اش را به سوی او برنمی گرداند بلكه با تمام بدن به او رو رو می كرد . وقتی با كسی دست می داد تا طرف مقابل دست خود را نمی كشید آن حضرت اقدام به این كار نمی كرد هر گاه یكی از اصحابش برآن حضرت وارد می شد به احترام او بر می خاست و ردای خود را برایش پهن می كرد و برای كسی كه به حضور ایشان می رسید جامه اش را می گستراند تا بر آن بنشیند و متكای خود را به او می داد . نگاههای خود را میان مردم به تساوی تقسیم می كرد هر گاه سواره بود اجاره نمی داد كسی پیاده همراهش برود و او را در كنار خود بر مركب سوار می كرد . درحدیث آمده است كه مردی وارد مسجد شد و پیامبر در آنجا تنها نشسته بود با ورود او پیامبر برایش جا باز كرد . مرد گفت ای رسول خدا ! جا باز است پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند : یكی از حقوق مسلمان بر مسلمان این است كه چون دید قصد نشستن نزد او را دارد برایش جا باز كند .2

در روایات هم احترام گذاردن به دیگران یكی از حقوقی مسلمانان و افراد در اجتماع بیان شده است كه هر فردی باید ان را عمل كند . به طوری كه پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) در این زمینه می فرمایند :

لیسَ مِنّا لَمْ یُوَفَّرْ كبیرِنا وَ لَمْ یَرْ حَمْ صغیرِنا

كسی كه بزرگ ما را احترام و كوچك ما را رحم نكند از ما نیست .

http://et3393.blogfa.com/post-113.aspx

نظرات

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر